Bielański Integrator Przedsiębiorczych

Bielański
Integrator
Przedsiębiorczych

Dla osób przedsiębiorczych
z pasją i misją zmieniania dzielnicy i miasta.

...

Bielański Integrator Przedsiębiorczych

al. Zjednoczenia 25
01-829 Warszawa

tel. 500 600 700

Facebook Youtube

Jak miasto wspiera lokalnych przedsiębiorców?

Dodano: 27.04.2020

Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii. 

Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne. Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii.

Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu. – W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Na Bielanach, zgodnie z danymi GUS za 2019r. zarejestrowanych jest ponad 17 tysięcy (17 908) jednoosobowych działalności gospodarczych oraz nieco ponad 6 tys. (6 003) podmiotów posiadających osobowość prawną –tj. spółek z o.o./S.A.

I. Ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów, w tym:

obniżka czynszu - nawet do 90% Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do podmiotu z którym ma podpisaną umowę - zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy (np. Wydział  Nieruchomości) lub jednostki miasta (np. Zarząd Metra Warszawskiego) wydzierżawiającej z wnioskiem o obniżkę za dany okres.  W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto może zmniejszyć czynsz nawet o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne. Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które również będą mogły ubiegać się o wsparcie analogicznie, jak przedsiębiorcy.

ulgi w spłacie należności - możliwe jest również odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności. Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.

CO NALEŻY ZROBIĆ:

1. Jeśli masz umowę najmu z ZGN na Bielanach – wystarczy że uzupełnisz i wyślesz mailem wniosek o obniżenie czynszu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 2. Jeśli masz umowę dzierżawy gruntu lub najmu z Urzędem Dzielnicy na Bielanach - wystarczy, ze uzupełnisz i wyślesz mailem wniosek na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W przypadku pytań/wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z Wydziałem Nieruchomości na Bielanach: 44 34 823, 44 34 715 lub dzwoń do Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych. 3. Jeśli wynajmujesz lokal handlowy od Zarządu Metra Warszawskiego: wystarczy napisać maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto stołeczne Warszawa jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości, dlatego może wesprzeć jedynie najemców miejskich lokali użytkowych. Prezydent stolicy zwraca się więc z apelem do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys. Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im podtrzymanie biznesu, a pracownikom zachowanie miejsc pracy.

Na dzień 30.03.2020 r. wpłynęło 1028 wniosków o obniżenie czynszu za najem lokali użytkowych. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia na kolejne 2 miesiące. 

II. Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Podmioty zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie na raty części lub całości należności. Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami, oprócz podatku od nieruchomości. 

CO NALEŻY ZROBIĆ:

Uwaga: w przypadku potrzeby przesunięcia terminu płatności podatku od nieruchomości informujemy, że warszawscy radni podjęli decyzję o jego przedłużeniu o 90 dni dla terminów, które przypadają na kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. Przedłużenie terminu następuje z mocy prawa bez konieczności składania wniosku w tej sprawie.

Wniosek nie ma specjalnego wzoru. Przedsiębiorca wybiera o jaką ulgę chce się ubiegać i pisze wniosek kierując go do Centrum Obsługi Podatnika m. st. Warszawy które dalej pokieruje, poprosi o ew. załączniki lub dodatkowe dane. Wniosek należy przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu: /UMSTWarszawa/skrytka lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dane kontaktowe: Centrum Obsługi Podatnika ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa, tel.: 22 443 09 00, 22 443 09 01

III. Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych w zmniejszeniu kosztów

Miasto oferuje pomoc przy rozwiązaniu umowy (decyzji) o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty. Wsparcia w tym zakresie udzielają Zarząd Dróg Miejskich lub urzędy dzielnic (dla dróg lokalnych).

CO NALEŻY ZROBIĆ:

Wniosek nie ma specjalnego wzoru, przedsiębiorca pisze zwyczajny wniosek powołując się na art. 155 KPA (Kodeks Postępowania Administracyjnego)  i wnioskuje albo o zmianę terminu, jego skrócenie lub uchylenie. Wniosek należy kierować do Wydziału Infrastruktury dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy ul. S. Żeromskiego 29, 395, Warszawa 01-882, tel. 22 443 47 47, tel. 22 443 47 33, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku dróg miejskich: osobiście w kancelarii ZDM, poprzez ePUAP na adres skrzynki podawczej ePUAP: ZDMESP lub pocztą do ZDM: Zarząd Dróg Miejskich ul. Chmielna 120 00-801 Warszawa tel. 22 55 89 000.

 IV. Bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne w formie online

#Academy_Smolna to szkolenia i doradztwo pod okiem ekspertów i praktyków biznesu. Indywidualne, bezpłatne konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych niezależnie od dojrzałości biznesowej. Od marca do grudnia 2020 r. przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 630 godzin konsultacji tematycznych. Mogą skorzystać z porad w obszarach, które sprawiają im najwięcej trudności, czyli: księgowość, prawo gospodarczo-handlowe, prawo własności intelektualnej oraz obszary biznesowe (m.in.: model biznesowy, przenoszenie działalności do Internetu, promocja w mediach społecznościowych, efektywna sprzedaż czy strategia firmy).Specjaliści z różnych branż, którzy udzielają praktycznych porad i wskazówek, zapewniają wysoką jakość i wartość merytoryczną programu. Na bieżąco uzupełniają także swoją wiedzę, w tym m.in. z zakresu tzw. Tarczy Antykryzysowej.Szczegóły programu i informacje o zapisach można śledzić na stronach: www.firma.um.warszawa.pl 

V. Bezpłatne wsparcie przy zakładaniu firmy

Punkt Informacyjny Centrum Przedsiębiorczości Smolna oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku w CEIDG. Aby uzyskać wsparcie należy wysłać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonić – tel. 22 443 22 17.

VI. Dostęp do doświadczenia i wsparcia osób przedsiębiorczych online

Przedsiębiorcy Przedsiębiorcom to aktywnie wspierająca się społeczność przedsiębiorczych na Bielanach, powstająca od 2019 r. wokół Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych. Użytkownicy Integratora w ramach programu WiemyJak organizują szkolenia, warsztaty i spotkania networkingowe w formie webinarów w ważnych dla przedsiębiorców obszarach i dzielą się swoją wiedza i doświadczeniem.  Dodatkowo w programie Integratora w związku z dużym zapotrzebowaniem na wyjaśnienie procedur ubiegania się o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej ruszył w maju 2020 cykl dedykowanych webinarów online Wnioski z Tarczą: krok po kroku zaprojektowanych przez doradcę podatkowego (i z czego jesteśmy dumni - użytkownika Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych) z firmy T-Tax, który w bardzo przystępnej formie tłumaczy zawiłości Tarczy Antykryzysowej dla małych i średnich przedsiębiorców.

Na stronie Integratora można zapisać się również w każdy czwartek między 10:00 a 13:00 na godzinne indywidualne konsultacje (oczywiście online)  z ekspertami ds. funduszy europejskich z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Przedsiębiorcy (uwaga: min 2 osoby) mają całą godzinę na zadawanie pytań ekspertom, czy to na temat ogólnie dostępnych konkursów, czy też jak wypełnić wniosek na konkretny nabór lub jak się rozliczać.  Wszystkie konsultacje, spotkania online i webinary dostępne są na stronie www.integrator.naszebielany.pl w sekcji Wydarzenia. 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.