Nasze Bielany 08.2019 Rewolucja w edukacji na Bielanach
Dodano: 30.08.2019
Nasze Bielany 08.2019 Rewolucja w edukacji na Bielanach
Podczas wakacji w ramach Laboratorium Edukacji Przedsiębiorczej odbyły się nietypowe zajęcia dla dzieci i młodzieży korzystających z akcji „Lato w mieście”. Niezwykłe lekcje oparte na metodzie STEAM zorganizował Bielański Integrator Przedsiębiorczych. Innowacyjna warsztatowa formuła przykuła uwagę i spotkała się z entuzjazmem uczestników.
Podobne warsztaty dotyczące metody STEAM zorganizowano dla nauczycieli i wychowawców. Integrator planuje w nowym roku szkolnym umożliwić uczestnictwo w projekcie wszystkim szkołom publicznym z naszej dzielnicy. Chcąc przybliżyć czytelnikom ciekawe i nowoczesne metody nauki rozmawiamy z Katarzyną Trojańską z firmy Extra Klasa, która jest neuropedagogiem, trenerem edukacyjnym i doradcą metodycznym oraz współautorką pierwszej w Europie książki poświęconej edukacji w nurcie STEAM. Więcej informacji o metodzie STEAM na stronie kasiatrojanska.pl
Czym jest metoda STEAM?
Rewolucja w edukacji na Bielanach STEAM to model edukacyjny znany na świecie od kilku lat. Jego celem jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb gospodarki XXI wieku poprzez rozwój kompetencji przyszłości.
Czym są kompetencje przyszłości?
Żyjemy dziś w świecie dynamicznych zmian i trudno przewidzieć jaki świat zastaną nasze dzisiejsze dzieci u progu swojej dorosłość. Zadaniem edukacji jest zatem to, aby umożliwić tym bardzo młodym ludziom rozwój pewnych uniwersalnych kompetencji, które pozwolą im odnaleźć się w świecie, jaki na nich czeka w przyszłości, o której dzisiaj wielu rzeczy jeszcze nie wiemy. Kompetencje przyszłości to m.in. samodzielność, odpowiedzialność, kreatywność, pewność siebie, umiejętność logicznego myślenia i współpracy.
W jaki sposób działa Model STEAM, że jest tak skuteczny w rozwijaniu tych umiejętności?
Model STEAM polega na realizacji praktycznych projektów. W ich ramach łączy się 5 kluczowych bloków tematycznych: naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. STEAM-owe lekcje uczą jak łączyć myślenie naukowca i technologa z kreatywnością artysty czy projektanta.
Dlaczego STEAM jest innowacyjny w stosunku do innych metod edukacyjnych?
Podczas klasycznych zajęć szkolnych dominują metody podawcze. STEAM natomiast stawia na praktyczne działanie. Uczniowie realizują projekty samodzielnie. Poszukują informacji, które następnie mogą łączyć z własnymi doświadczeniami. Nauczyciel stanowi tylko wsparcie w eksperymentowaniu i odkrywaniu. Nie podaje gotowych rozwiązań. STEAM – to edukacja osadzona w bliskich uczniowi realiach życia i szukająca rozwiązań rzeczywistych problemów istniejących w otaczającym świecie. To nowoczesna, projektowa edukacja globalna, przypominająca metody nauczania stosowane w Skandynawii.
Czy STEAM-owe lekcje podobały się uczniom i nauczycielom?
W pilotażowym projekcie na Bielanach wzięło udział blisko 130 dzieci i większość z nich była zachwycona i szczerze zainteresowana, pomimo wakacyjnej aury na zewnątrz. Dzieci wyraziły się jasno: bardzo chcemy mieć takie zajęcia w szkołach. Nauczyciele i wychowawcy również wyrazili bardzo duże zainteresowanie oraz gotowość do dalszej współpracy i doskonalenia własnego warsztatu pracy.
Agata Bona
https://naszebielany.pl/images/Archiwum_plikow_pdf_NB/NB-2019-08.pdf