Pierwsze kroki w realizacji pomysłu na biznes
Dodano: 01.10.2020
Masz pomysł na biznes i chcesz go zrealizować?
To świetnie trafiłeś! Ten krótki artykuł może pomóc ci zacząć własną działalność gospodarczą. Zacznijmy więc od początku.
Dobrym źródłem informacji na początek jest rządowa strona https://www.biznes.gov.pl/pl gdzie można znaleźć wiele dobrych rad dotyczących zakładania i rozwijania biznesu. Jakich? np. jakie dodatkowe pozwolenia musi mieć foodtruck.
Najważniejsze w tworzeniu firmy jest załatwienie spraw urzędowych, by potem nie obudzić się z ręką w ...... Pierwszą rzeczą (jeśli przekroczycie próg ok. 1300 zł przychodu) jest zarejestrowanie działalności. Zwłaszcza teraz, w trakcie pandemii polecamy zrobić to przez Internet. Gotowy formularz znajduje się na stronie CEIDG. Należy pamiętać, że taki formularz trzeba podpisać na jeden z trzech sposobów:
- poprzez złożenie podpisu elektronicznego,
- poprzez podpisanie wypełnionego online wniosku w urzędzie dzielnicy,
- poprzez złożenie podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Profil na ePUAP można założyć na stronie internetowej https://epuap.gov.pl/wps/portal Jest to szybkie, proste i bezpieczne.
Oczywiście dalej możliwa jest bardziej konwencjonalna droga rejestracji działalności związana z wizytą w urzędzie dzielnicy. Są na to dwa sposoby:
- wypełniając wniosek online ze strony CEIDG i składając podpis w urzędzie,
- pobierając, wypełniając i składając wniosek w formie papierowej w urzędzie.
Uwaga! W obecnej sytuacji epidemiologicznej trzeba się umawiać na wizyty na konkretne godziny w urzędzie. Numer do centrali telefonicznej urzędu: 22 443 47 00. Numer do Stanowisk obsługi mieszkańców Wydziału Działalności Gospodarczej: 22 42 933 (stanowisko 33) i 22 42 934 (stanowisko 34).
Przed założeniem twojej pierwszej działalności gospodarczej, polecamy przestudiować kwestie formalne dotyczące tego tematu. Deklaracje podatkowe, skala podatkowa, podatek liniowy, sprawozdania roczne, kwartalne, prawa pracownicze, ZUS itd. To tylko kilka tematów, z którymi prędzej czy później trzeba będzie się zmierzyć prowadząc własną działalność. Pomóc tu może jednak bardzo przystępny kurs internetowy akademii PARP o temacie „Jak założyć własną firmę?”. Link do kursu
Problemem wielu początkujących przedsiębiorców może być też kwestia finansów. Na to też jest kilka rozwiązań.
- Koszty wynajmu miejsca do pracy przy biurku lub sal konferencyjnych w prywatnych firmach mogą być ciężarem dla młodych przedsiębiorców. Dla właśnie takich ludzi powstał Bielański Integrator Przedsiębiorczych. Jest to wspólna przestrzeń do pracy, gdzie za darmo można uczęszczać na różne szkolenia/rezerwować sale/pracować przy biurkach we wspólnej przestrzeni. Oprócz Integratora na Bielanach (al. Zjednoczenia 25) rezerwacja miejsc pracy możliwa jest też w Centrum Przedsiębiorczości Smolna przy ulicy Smolnej 4.
- Ilość środków jaką dysponuje początkujący przedsiębiorca może nie wystarczyć na skuteczne zrealizowanie pomysłów. W takich sytuacjach wielu spogląda w stronę prywatnych banków, co może okazać się dużym kosztem. Lepszym rozwiązaniem jest zainteresowanie się dotacjami i pożyczkami realizowanymi częściowo ze środków Unii Europejskiej na założenie i rozwój działalności gospodarczej. Zespół Bielańskiego Integratora stale monitoruje nowe konkursy i nabory aby na bieżąco informować o nich przedsiębiorców, dlatego uważnie śledźcie naszą stronę internetową, oraz Facebooka.
Jedna decyzja może was dzielić od nowego życia więc nie zwlekajcie i realizujcie swoje pomysły.
dane aktualne na dzień 1.10.2020
Artykuł przygotowany przez Jakuba, naszego praktykanta, który okiem potencjalnego i bardzo początkującego przedsiębiorcy pierwszego roku studiów zebrał te informacje, które wydały mu się kluczowe w ustaleniu kroków na ścieżce do założenia działalności gospodarczej.